Gruzja 2008
Dojazd
Relacja
Uczestnicy
Podsumowanie


Trekking - informacje
Informacje praktyczne
Co warto zobaczyć
Ludzie, obyczaje, kuchnia


Strona główna
Gruzja 2008Co warto zobaczyćDojazd

Dojechać do Gruzji można różnie. Ci, którzy wybiorą drogę lądową, mogą zatrzymać się na popołudnie w bułgarskiej stolicy - Sofii. Parę godzin wystarczy, by poznać najważniejsze zabytki Sofii i ruszyć dalej, do Stambułu, który zachwyca orientalną atmofserą meczetów, bazarów i zatłoczonych, hałaśliwych uliczek.


Tbilisi

Stolica Gruzji - Tbilisi nie sprawia wrażenia wielkiej metropolii. Położone na wzgórzach miasto zachwyca uroczymi zaułkami, zakątkami i podwórzami. Znajduje się tu wiele zabytkowych świątyń oraz reprezentacyjna Aleja Rustawelego, skąd blisko na tbiliski Panteon i do twierdzy Narikala.


Okolice Tbilisi

W okolicach Tbilisi koniecznie trzeba zwiedzić dawną stolicę gruzińskiego Królestwa Iberii, położoną malowniczo u zbiegu rzek Aragwi i Mtkwari Mcchetę z jej wspaniałymi, wpisanymi na listę UNESCO świątyniami. Mcchetę najlepiej podziwiać ze wzgórza ze świątynią Dżwari. W pobliżu znajduje się także zaciszny klasztor Sziomgwime. Na wschód od Tbilisi leżą ruiny twierdzy Udżarma, a przy granicy z Azerbejdżanem znajduje się kompleks średniowiecznych, wykutych w skale klasztorów Dawid Garedża.


Kachetia i Lagodeski Park Narodowy

Kachetia to kraina winem płynąca. Oprócz malowniczego Signagi i pobliskiego klasztoru Bodbe warto zwiedzić wiele okolicznych świątyń i Lagodeski Park Narodowy przy granicy z Azerbejdżanem.


Tuszetia i Chewsuretia - trekking przez Kaukaz

Tuszetia, jeden z najbardziej malowniczych rejonów Gruzji, jest dostępna tylko w czasie kilku letnich miesięcy. Jedyna droga dojazdowa dla samochodów z napędem na cztery koła prowadzi do Omalo. Tuszetia słynie z kamiennych wież i nieskażonych cywilizacją krajobrazów kaukaskich. Po przejściu przełęczy Atsunta znajdujemy się w Chewsuretii, której największą atrakcją jest wioska - twierdza Szatili.


Kazbegi i Gruzińska Droga Wojenna

Kazbegi jest obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających Gruzję ze względu na jeden z symboli kraju - kościół Cminda Sameba, majestatyczny Kazbek i malowniczą Gruzińską Drogę Wojenną.


Gori, Bordżomi, skalne miasta

Miasto Gori znane jest przede wszystkim jako miejsce narodzin Stalina. W okolicy znajduje się skalne miasto Upliscyche. Bordżomi zaś to słynne uzdrowisko, skąd już niedaleko do wykutego w skale miasta Wardzia.


Kutaisi i okolice

W rejonie Racza znajduje się niezwykle bogato zdobiona świątynia w Nikortsmindzie. Kutaisi słynie dzięki katedrze Bagrati i kompleksowi Gelati. W okolicach znajduje się również jaskinia Sataplia.


Megrelia, Swanetia

Zugdidi to brama do Swanetii. Z tego miasta można dostać się do krainy Swanów, która słynie z kamiennych wież. Mestia i Uszguli to swaneckie miejscowości wpisane na listę UNESCO.


Morze Czarne

Gruzińskie wybrzeże Morza Czarnego przyciąga wieloma miejscowościami wypoczynkowymi. Koniecznie trzeba odwiedzić Batumi, znane u nas z piosenki Alibabek o herbacianych polach. Poti to ważny port Gruzji, zaś Ureki słynie z plaży z czarnym piaskiem. W okolicy znajduje się także wiele starych kamiennych mostów.


Turcja

Na wybrzeżu czarnomorskim Turcji warto odwiedzić wiszące klasztory Sumela koło miasta Trabzon. W Górach Pontyjskich z pięknych widoków słyną okolice najwyższego szczytu Kackar oraz urokliwe jeziora.


Powrót z Turcji

Droga powrotna, w zależności od wybranego wariantu, może prowadzić przez Bukareszt, Suczawę i ukraińskie Czerniowce. Niewątpliwą atrakcją, umożliwiającą poznanie kolorytu lokalnego, będzie przejazd granicy rumuńsko - ukraińskiej. Kto raz spróbował, będzie tu na pewno wracał :)