Egipt – Półwysep Synaj

Egipt – Półwysep Synaj

Góra Mojżesza,
po arabsku zwana Dżabal Musa, znana też jako Góra Synaj to miejsce magiczne, biblijne związane z exodusem Żydów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. To na tej górze Mojżesz otrzymał od Boga dwie kamienne tablice z dziesięcioma przykazaniami i Bóg Jahwe w ten sposób zawarł przymierze z narodem Izraelitów.

Dzisiaj na Górę Mojżesza nocą wchodzą turyści, żeby być na szczycie o wschodzie Słońca i podziwiać piękną panoramę, a może przede wszystkim doświadczyć duchowego kontaktu z Bogiem.

Na szczyt prowadzi kręta ścieżka, tzw. Ścieżka Wielbłądzia.  Góra ma ponad 2 tys. metrów (2285 m. npm), więc wejście nie jest wcale łatwe, szczególnie w nocy, , kiedy organizm nie jest gotowy na taki wysiłek i jest nastawiony na odpoczynek –  to wbrew naturze i chce się spać, a nie zdobywać górę, zmęczenie narasta z każdym krokiem.
Jest to duże wyzwanie, a wejście jest bardzo wyczerpujące. To tak, jakby zdobyć nasze Rysy w nocy. To naprawdę duże wyzwanie ! Dla mnie takie było. Wejście trwa około trzech godzin i można po drodze odpoczywać pod namiotami Beduinów, a nawet wypić herbatkę, ale wejść każdy musi sam, czasami nawet na czworakach po schodach ułożonych z wielkich skał.
Cóż droga do Pana Boga nie jest łatwa ! Może to rodzaj pokuty za grzechy. Ostatni odcinek przed szczytem to Ścieżka Mojżesza – 750 schodów, niektóre nawet 1 metr wysokości !, zwane też Schodami Pokutnymi.

Klasztor Świętej Katarzyny,
u podnóża góry znajduje się zabytkowy chrześcijański 
klasztor wzniesiony jest na wysokości 1570 m n.p.m. w miejscu, gdzie według tradycji dokonało się biblijne Objawienie  Boga (Jahwe).
Około 1250 r. p.n.e. Mojżeszowi, który pasł owce, ukazał się Anioł Pański w płomieniu ognia ze środka krzewu.
Jest to najstarszy klasztor chrześcijański w Egipcie.
Pierwszą kaplicę w tym miejscu zbudowała cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Reszta zabudowań klasztornych wraz z bazyliką Przemienienia Pańskiego powstała około 530 r. n.e. na rozkaz cesarza Justyniana I.

                                                          Bogusław Kołodziejczyk

 

Sharm El Sheikh
(snorkeling  wśród przepięknej rafy koralowej „Ras Muhammad”), 

Klasztor Świętej Katarzyny,

Góra Synaj (nocny trekking na Górę Mojżesza na wschód słońca)

Dodaj komentarz