Argentyna – Patagonia

Argentyna – Patagonia

Patagonia (dawna nazwa Patagonica) – kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej, położona na terenie Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanami: Atlantyckim i Spokojnym, sięga na północ po rzekę Rio Negro. Powierzchnia Patagonii wynosi 1mln. 43 tys. km.2.
Zamieszkują ją ok. 2 miliony ludzi.

Historia
Patagonia została odkryta podczas wyprawy dookoła świata w roku 1520 przez Ferdynanda Magellana i jego towarzyszy.
Nazwa Patagonia pochodzi od ludu zamieszkującego ten obszar ”Patagao” lub Patagon. Jedna z popularnych interpretacji wywodzi ją od rzekomo występujących tam gigantycznych ludzi.

Klimat
Patagonia znana jest ze swoich silnych wiatrów. Klimat jest umiarkowany, a typowe temperatury w kwietniu to ok. 15 stopni w dzień i 2 stopni w nocy. Najcieplejsze miesiące to grudzień – luty, najzimniejsze  czerwiec – wrzesień.
Latem słońce jest na niebie do około 22.30. 

Fauna i flora
W Patagonii przeważają suche stepy z niskimi ostrymi krzewami, wrzosami i zaroślami pomiędzy którymi zdarzają się puste przestrzenie.
Teren przypomina tundrę z twardymi trawami.
W obrębie fauny rodzimej spotykamy tu jelenie, guanakolisykondoryłabędzie, pancerniki, strusie nandu, a także pumy.   W faunie przybrzeżnej wyróżnia się lwy i słonie morskie, pingwiny, petrele,  kormorany i  wieloryby .

Ludność
Patagonia była zamieszkana przez Indian postrzeganych przez Magellana, jako dzikich ludzi odzianych w skóry i spożywających surowe mięso, których porównywał do dzikiego stworzenia „Patagon” z mitologii greckiej.
Obecnie na terenie Patagonii prowadzona jest hodowla owiec i bydła przez Gauczów zamieszkujących rozrzucone na niezmierzonych przestrzeniach rancza.

Patagonia jest coraz częściej odwiedzana przez turystów szukających dziewiczych miejsc, uprawiających trekking i podziwiających liczne cuda natury na końcu świata, w tym niezwykłe niebieskie lodowce spływające z majestatycznych, wysokich Andów oraz patagońskie wybrzeże z niezwykłą, bogatą fauną.

Dodaj komentarz