Argentyna – Ziemia Ognista

Ziemia Ognista (w języku hiszpańskim – Tierra del Fuego) – archipelag u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielony od kontynentu Cieśniną Magellana i od Antarktydy Cieśniną Drake’a  o szerokości około 1000 km. Powierzchnia Ziemi Ognistej wynosi 73,7 tys. km².

Historia
Ziemia Ognista wraz z innymi wyspami została odkryta w 1520 r. przez wyprawę Ferdynanda Magellana. Ziemia Ognista zawdzięcza swą nazwę poświacie, jaką widzieli na brzegu żeglarze płynący na statkach. Światło prawdopodobnie pochodziło od ognisk rozpalonych przez tubylców.

Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny, ok. 70 tys. mieszkańców. Ośrodek administracyjny – Ushuaia, to najbardziej na południe położone miasto na świecie. Zachodnia część Ziemi Ognistej należy do Chile. 

Klimat
Subpolarny o opadach od 400-500 mm w części północno-wschodniej, do 2000 mm na południowym zachodzie. Opady są skutkiem napływania bardzo wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Spokojnego oraz chłodnego prądu morskiego, który okrąża Antarktydę, opływając południowe brzegi Ameryki Południowej. Temperatury średnie od 10-11 °C (styczeń) do 0-2 °C (lipiec).

Fauna i flora
Na północnym wschodzie głównie suche stepy subantarktyczne.  Na południu i zachodzie lasy z udziałem buków i cedru oraz skąpa roślinność trawiasta, mchy, porosty i torfowiska. Najwyższe partie gór, średnio powyżej 700 m n.p.m. pokrywają lodowce i płaty wiecznego śniegu.

W strefie przybrzeżnej żyją pingwiny magellańskiealbatrosy, kormoranymewyrybołówkiostrygojady oraz kondory olbrzymie.

Ludność
Ziemia Ognista była zamieszkana pierwotnie przez Indian z plemion Jagan, Ona i  Alacaluf. Ze względu na trudne warunki została skolonizowana przez potomków przybyszów z Europy dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Zajmują się oni hodowlą owiec i bydła, a także rybołówstwem i eksploatacją lasów. Odbywa się także wydobycie ropy naftowejzłota, rud miedzicynku. Istnieje niewielki przemysł petrochemiczny, mięsny, produkcja konserw rybnych.

Mimo niesprzyjających warunków klimatycznych wyspa odwiedzana jest przez turystów. Atrakcję stanowią lodowce, Park Narodowy Ziemi Ognistej oraz możliwość odbycia wycieczek w kierunku Antarktydy.

Dodaj komentarz