You are currently viewing Centrum Kultury – Wilanów

Centrum Kultury – Wilanów

                              Patagonia

Patagonia (dawna nazwa Patagonica) – kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej, położona na terenie Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanami: Atlantyckim i Spokojnym, sięga na północ po rzekę Rio Negro. Powierzchnia Patagonii wynosi 1mln. 43 tys. km.2.
Zamieszkują ją ok. 2 miliony ludzi.

Historia
Patagonia została odkryta podczas wyprawy dookoła świata w roku 1520 przez Ferdynanda Magellana i jego towarzyszy.
Nazwa Patagonia pochodzi od ludu zamieszkującego ten obszar ”Patagao” lub Patagon. Jedna z popularnych interpretacji wywodzi ją od rzekomo występujących tam gigantycznych ludzi.

Klimat
Patagonia znana jest ze swoich silnych wiatrów. Klimat jest umiarkowany, a typowe temperatury w kwietniu to ok. 15 stopni w dzień i 2 stopni w nocy. Najcieplejsze miesiące to grudzień – luty, najzimniejsze  czerwiec – wrzesień.
Latem słońce jest na niebie do około 22.30. 

Fauna i flora
W Patagonii przeważają suche stepy z niskimi ostrymi krzewami, wrzosami i zaroślami pomiędzy którymi zdarzają się puste przestrzenie.
Teren przypomina tundrę z twardymi trawami.
W obrębie fauny rodzimej spotykamy tu jelenie, guanakolisykondoryłabędzie, pancerniki, strusie nandu, a także pumy.   W faunie przybrzeżnej wyróżnia się lwy i słonie morskie, pingwiny, petrele,  kormorany i  wieloryby .

Ludność
Patagonia była zamieszkana przez Indian postrzeganych przez Magellana, jako dzikich ludzi odzianych w skóry i spożywających surowe mięso, których porównywał do dzikiego stworzenia „Patagon” z mitologii greckiej.
Obecnie na terenie Patagonii prowadzona jest hodowla owiec i bydła przez Gauczów zamieszkujących rozrzucone na niezmierzonych przestrzeniach rancza.

Patagonia jest coraz częściej odwiedzana przez turystów szukających dziewiczych miejsc, uprawiających trekking i podziwiających liczne cuda natury na końcu świata, w tym niezwykłe niebieskie lodowce spływające z majestatycznych, wysokich Andów oraz patagońskie wybrzeże z niezwykłą, bogatą fauną.

                            Ziemia Ognista

Ziemia Ognista (w języku hiszpańskim – Tierra del Fuego) – archipelag u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielony od kontynentu Cieśniną Magellana i od Antarktydy Cieśniną Drake’a  o szerokości około 1000 km. Powierzchnia Ziemi Ognistej wynosi 73,7 tys. km².

Historia
Ziemia Ognista wraz z innymi wyspami została odkryta w 1520 r. przez wyprawę Ferdynanda Magellana. Ziemia Ognista zawdzięcza swą nazwę poświacie, jaką widzieli na brzegu żeglarze płynący na statkach. Światło prawdopodobnie pochodziło od ognisk rozpalonych przez tubylców.

Wschodnia część Ziemi Ognistej należy do Argentyny, ok. 70 tys. mieszkańców. Ośrodek administracyjny – Ushuaia, to najbardziej na południe położone miasto na świecie. Zachodnia część Ziemi Ognistej należy do Chile. 

Klimat
Subpolarny o opadach od 400-500 mm w części północno-wschodniej, do 2000 mm na południowym zachodzie. Opady są skutkiem napływania bardzo wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Spokojnego oraz chłodnego prądu morskiego, który okrąża Antarktydę, opływając południowe brzegi Ameryki Południowej. Temperatury średnie od 10-11 °C (styczeń) do 0-2 °C (lipiec).

Fauna i flora
Na północnym wschodzie głównie suche stepy 
subantarktyczne.  Na południu i zachodzie lasy z udziałem buków i cedru oraz skąpa roślinność trawiasta, mchy, porosty i torfowiska. Najwyższe partie gór, średnio powyżej 700 m n.p.m. pokrywają lodowce i płaty wiecznego śniegu.

W strefie przybrzeżnej żyją pingwiny magellańskie, albatrosy, kormoranymewyrybołówkiostrygojady oraz kondory olbrzymie.

Ludność
Ziemia Ognista była zamieszkana pierwotnie przez Indian z plemion Jagan, Ona i  Alacaluf. Ze względu na trudne warunki została skolonizowana przez potomków przybyszów z Europy dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Zajmują się oni hodowlą owiec i bydła, a także rybołówstwem i eksploatacją lasów. Odbywa się także wydobycie ropy naftowejzłota, rud miedzicynku. Istnieje niewielki przemysł petrochemiczny, mięsny, produkcja konserw rybnych.

Mimo niesprzyjających warunków klimatycznych wyspa odwiedzana jest przez turystów. Atrakcję stanowią lodowcePark Narodowy Ziemi Ognistej oraz możliwość odbycia wycieczek w kierunku Antarktydy.

 

 

Dodaj komentarz