You are currently viewing KUBA – KRÓLOWA KARAIBÓW

KUBA – KRÓLOWA KARAIBÓW

KUBA – KRÓLOWA  KARAIBÓW

 

Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Kształtem przypomina krokodyla.  Nie jest dużym krajem z powierzchnią ok. 110 tys. km.2, ale ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu. Zachodnia część to płaskie, uprawne tereny Doliny Vinales z plantacjami tytoniu, z którego wyrabiane są najlepsze na świecie cygara, będące  znakomitym towarem eksportowym.
Centralna część jest pofałdowana z plantacjami  trzciny cukrowej, a na zboczach wzgórz uprawia się doskonałą kawę.
We wschodniej części wyspy rozciągają się wysokie góry Sierra Maestra dochodzące do 2 tys. metrów wysokości, które były kryjówką rewolucyjnej armii Fidela Castro.

Kuba podobnie, jak całe Karaiby słynie z przepięknych plaż.

W 1492 roku do Baracoa na wschodzie wyspy dotarły statki hiszpańskich konkwistadorów z Krzysztofem Kolumbem, szukając nowej drogi z Europy do Indii.

Hiszpanie skolonizowali całą wyspę i podporządkowali sobie Indian Tainów, Karaibów i Sibonejów, a w XVII i XVIII wieku Kuba stała się najważniejszym ośrodkiem handlu niewolnikami z Afryki potrzebnymi na plantacje trzciny cukrowej.

Kuba stała się bazą dla hiszpańskiej konkwisty w całym Nowym Świecie,  w tym
dla Hernando Corteza do podboju Państwa Azteków, a później po zajęciu przez Hiszpanów nowych terenów – do podboju przez Francisco Pizarro i Diego de Almagro ogromnego Imperium Inków.

Podróż na Kubę to podróż w czasie. Rewolucja Kubańska sprawiła, że czas na niej się zatrzymał. Dzięki temu odnajdziemy tu atmosferę minionych wieków, mieszankę kulturową i  rasową oraz wspaniałe, choć podniszczone, ale  odrestaurowywane miasta kolonialne wpisane  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Największe miasta Kuby to stolica Hawana, a szczególnie Havana Vieja, czyli Stara kolonialna Hawana. Inne duże miasta to: Pinar del Rio, Santiago de Cuba, urokliwy Trinidad, Cienfuegos – perła południa”, HolguinGuantánamoSanta Clara.

Na Kubie panuje klimat podrównikowy, z przeciętną sumą opadów 1000–1500 mm. Pora deszczowa występuje między majem a październikiem. Średnie temperatury wynoszą w styczniu 20–24 °C, w gorącym sierpniu 25–28 °C. Jesienią dość często występują huragany.

Kuba stała się w ostatnich latach bardzo modnym kierunkiem turystycznym i należy ją odwiedzić  jak najszybciej przed nadchodzącymi zmianami, które zapewne bezpowrotnie odmienią jej niepowtarzalny, cudowny charakter.
 Na Kubę warto przyjechać samodzielnie, bez biura podróży, które ogranicza  „zamyka” turystów w stworzonych dla nich sztucznych enklawach, będących  luksusowymi ośrodkami „all inclusive”, ale oni nie zobaczą prawdziwej Kuby !

                                  Bogusław Kołodziejczyk –  podróżnik, fotograf, backpacker

 

 

 

 

Dodaj komentarz