You are currently viewing Pruszków Wieczór Argentyński

Pruszków Wieczór Argentyński

                                                         ARGENTYNA

Pochodzenie nazwy Argentyna związane jest z legendą o 
górach pełnych srebra
– 
Sierra de la Plata (Srebrne Góry), która była powszechna pośród pierwszych  odkrywców Niziny La Platy – hiszpańskich i portugalskich konkwistadorów.
Srebro od języka
łacińskiegoargentum” i od  hiszpańskiegoplata”. 
Oni to właśnie, nazwali wielkie estuarium 
Río de la Plata, odkryte w 1502 r. przez ekspedycję, w której brał udział Amerigo Vespucci.
Przed przybyciem Europejczyków terenami obecnej Argentyny władali 
Indianie.
W 1536 roku
Hiszpan Pedro de Mendoza założył Buenos Aires.

                                                         Geografia
Argentyna z północy na południe ma 3700 km., ze wschodu na zachód 1400 km.
w najszerszym miejscu. Rozciąga się od 
Atlantyku na wschodzie po  Andy na zachodzie z najwyższym szczytem Aconcagua (6959 m n.p.m.).  W Andach Patagońskich znajdują się liczne lodowce z najsłynniejszym „Perito Moreno”.
W północno-wschodniej części kraju rozciąga się rozległa dolina trzech wielkich rzek, Paragwaju, Parany i Urugwaju, zwana Niziną La Platy. Wschodnią część regionu między rzekami
Parana, Urugwaj i Iguazu stanowi Międzyrzecze Argentyńskie z uznawanymi za najpiękniejsze na świecie „Wodospadami  Iguazú”.
Środkową i północno-zachodnią część Argentyny stanowi nizinna i żyzna 
Pampa, która od południa sąsiaduje z płaskowyżem Patagonii.
Dalej na południe jest subpolarna Ziemia Ognista z najdalej na południu położonym miastem na świecie – Ushuaia.

Polacy w Argentynie

W Argentynie istnieje liczna i dobrze zorganizowana Polonia, której korzenie sięgają XIX wieku. Pierwsi Polacy pojawili się ok. 1812 r., w początkowym okresie walk Argentyny o niepodległość. Następne grupy Polaków napłynęły po powstaniu listopadowym i styczniowym. W końcu XIX wieku zaczęła przybywać emigracja zarobkowa, zwłaszcza chłopska, z terenów wschodniej Małopolski, osiadła głównie w prowincji Misiones, gdzie w 1897 r. założono osadę Apostoles oraz osadę Wanda.
Po 
I wojnie światowej liczba przybyszów z Polski  narastała, a sama Argentyna stała się drugim po Kanadzie krajem, do którego kierowała się w tym czasie zamorska emigracja z Polski, a pierwszym wśród krajów Ameryki Łacińskiej.
W latach 1914–1929 rozwinęło się życie organizacyjne tamtejszej Polonii. W 1934 r. powstał Instytut Kultury Argentyńsko – Polskiej. W okresie 
II wojny światowej w Argentynie przebywało ok. 200 tys. Polaków, a  liczbę osób pochodzenia polskiego szacuje się na ok. 450 tysięcy (znaczna część uległa całkowitej asymilacji). Największe skupiska Polonii zamieszkują prowincje: Buenos Aires, Misiones,  oraz Cordoba. Wkład Polaków w budowę państwa argentyńskiego został doceniony w 1995 r. świętem narodowym na ich cześć. Argentyna jest jedynym państwem na świecie, w którym obchodzony jest w dniu 8 czerwca Dzień Polskiego Osadnika – „Día del Colono Polaco”. Z tej okazji odbywa się wiele imprez kulturalnych.
                                                                           
                                                                            Bogusław Kołodziejczyk – podróżnik

 

 

Dodaj komentarz