Argentyna:

1. Wodospady Iguazu składają się z 275 kaskad , a najwyższą jest Garganta del Diablo, która ma  wysokość 82 metry – jest dwa razy wyższa od Niagary !

2. W Misiones osiedlało się wielu polskich imigrantów i jedną z polskich osad jest osada Wanda, której nadano nazwę od imienia córki marszałka Piłsudskiego Wandy.

3. Narodowym napojem Argentyny jest yerba mate, ale to pierwsi Indianie Guarani zaczęli pić yerba mate.  Oni też pierwsi zaczęli używać stewii,   rośliny o bardzo dużej zawartości związków słodzących – bardzo małej zawartości  kalorii, która obniża  ciśnienie krwi i ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kolumbia:

1. Ok. 10 % dochodu Kolumbii pochodzi z produkcji narkotyków. Szacuje się, że rynek narkotykowy warty jest 10 miliardów dolarów.

2. Kolumbijska gospodarka napędzana jest przez produkcję szmaragdów, ok. 60 % światowych zasobów szmaragdów znajduje się w Kolumbii.

3. Z Kolumbii pochodzi znana na całym świecie piosenkarka Shakira.

4. W mieście Barranquilla odbywa się drugi największy po brazylijskim Rio de Janeiro karnawał na świecie.

Kuba:

1. Konferencja Hawańska mafii w 1946 roku w hotelu „Nacional”  Ala Capone z udziałem najważniejszych bossów amerykańskiego świata przestępczego tzw. Syndykatu. Na konferencji obecny był Frank Sinatra.

2. 638 zamachów na Fidela Castro , które organizowało CIA przez pół wieku. Tyle doliczył się szef ochrony Castro, Fabian Escalante: 38 za Eisenhowera, 42 za Johna F. Kennedy’ego, 72 za Lyndona Johnsona, 184 za Richarda Nixona, 64 za Cartera, 197 za Regana, 16 za George’a Busha  i 21 za Billa Clintona. Fidela zawsze otaczało 10 ochraniarzy, z czego dwóch miało taką samą grupę krwi co El Comandante.

3. Che Guevara właśc. Ernesto Rafael Guevara de la Serna,  ur. się w Argentynie, został przywódcą i bohaterem rewolucji kubańskiej, propagował idee rewolucji z ideami socjalizmu na całym świecie. W 1965 r. odwiedził wiele krajów Afryki i Azji. Był przyjęty entuzjastycznie w Moskwie. Stał się światowym liderem. Che walczył czynnie w Kongo i w Boliwii, gdzie został schwytany i zabity. Wcześniej 40-to godzinna kłótnia z Fidelem. Jako Minister Przemysłu propagował hasło „więcej pracy za idee” i sam dawał przykład Kubańczykom pracując ochotniczo jak zwykły robotnik. Przeszedł do historii jako idol zrewoltowanej młodzieży i ikona XX wieku.

4. Zatoka Świń – nieudana inwazja kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu amerykańskich najemników w 1961 roku.

Ziemia Ognista:

1. „Selma Expeditions”  – wyprawa jachtem  polskiej załogi, która pierwsza dopłynęła na żaglach do końca Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa – Antarktyda. Ekspedycja wyruszyła z Ushuaia w kwietniu 2014 roku. Żeglarski biegun południowy  zdobyty przez Polaków w lutym 2015 roku !

2. Przylądek Horn to strefa bardzo silnych wiatrów, sztormów i gwałtownych zmian pogodowych. Tu spotykają się dwa oceany : Atlantyk i Pacyfik. Tu przepływa Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy. Rejon bardzo niebezpieczny do żeglowania. Między Antarktydą, a Przylądkiem Horn – Cieśnina Drake’a.

                                                  Amazonia ciekawostki
1. Długość Amazonki odpowiada odległości z Rzymu do Nowego Jorku. Wg. różnych źródeł to 6400 km. lub 7040 km.

2. Źródła Amazonki, potok Apacheta odkrył w 1996 roku polski podróżnik Jacek Pałkiewicz, co zostało uznane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie.

3. 11 lat wcześniej do źródeł Amazonki dotarł polski kajakarz Piotr Chmieliński, ale jego odkrycie nie miało charakteru naukowego, a jedynie wyczyn sportowy zapisane w Księdze Rekordów Guinnesa.

4. W odległości 200 km od ujścia rzeki do Oceanu Atlantyckiego woda w oceanie jest jeszcze słodka.

5. Ujście rzeki ma ponad 150 km szerokości.

6. Na długości 4300 km Amazonka jest rzeką żeglowną.

7. Dorzecze Amazonki jest największe na świecie – jego powierzchnia ma 7 000 000 km2.

8. Amazonia jest jak wielka apteka ! Szacuje się, że 25 % leków w aptekach zawiera rośliny z terenów Amazonii

9. Nad Amazonką nie ma ani jednego mostu.

10. Jagody acai – skarb dżungli !  Kakaowiec cupuacu –  superowoc Amazonii !

 

Ciekawostki –  Singapur

1. Singapur to kraj pełen zakazów i kar, w tym m.in.: całkowity zakaz żucia gumy i wwożenia gumy do żucia z zagranicy, zakaz jedzenia i picia w metrze. Kara 500 dol. Singapurskich – ok. 800 zł.
2.  Policja kontroluje pozostawioną czystość w toaletach.
3.  Kary za rzucenie śmieci czy niedopałka papierosa na ulicy.
4.  Kara śmierci za handel narkotykami lub gwałt, również dla cudzoziemców.
5.  Kara chłosty za korupcję lub rozbój, również dla cudzoziemców. (do 24 uderzeń rózgą o długości 120 cm. z szybkością do 160 km/godz.
6.  Wysoki dochód na mieszkańca ok. 6000 dolarów
     singapurskich miesięcznie tj. ok. 17 000 złotych, ale  
     wysokie koszty utrzymania.
7.  Jeden z najbardziej logicznych i zrozumiałych systemów
     podatkowych na świecie  i VAT 7%
7.  Bardzo wysokie zaludnienie 8 000 na km 2, mała
     powierzchni kraju (ok. 720 km 2)
8.  Obowiązek wyborczy i frekwencja zawsze bliska 100 %.
9. Jedno z najbardziej zielonych miejsc na świecie.
10. Cztery obowiązujące języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski i tamilski.

                                                                Bogusław Kołodziejczyk

 

 

Ciekawostki Tajlandia

1. Dawna nazwa Tajlandii to Syjam. Królestwo Tajlandii to nazwa, która obowiązuje od 70 lat. Tajlandia w języku tajskim znaczy „Kraj Ludzi Wolnych”

2. O stolicy Bangkoku pisał w „Smudze cienia” Józef Conrad Korzeniowski:
„…dziwne miasto nad rzeką Chao Phraya. Zdumienie ogarniało Europejczyków na myśl, że do budowy tego miasta, które rozległość mierzy się na kilometry, nie
użyto pół tuzina gwoździ. Niektóre domki, z patyków i
trawy, przylepione do niskiego brzegu przypominały gniazda wodnych ptaków.(…) Gdzieniegdzie w oddali … wyrastały wielkie budowle: pałac królewski i przepyszne świątynie…”

Józef Conrad Korzeniowski przybył do Bangkoku w lutym 1888 roku.

3. Bangkok, jak Wenecja opleciony jest siecią kanałów zwanych tu klongami, będących drogami wodnymi Bangkoku. Dużą atrakcję stanowią pływające targi !

4. Pełna nazwa Bangkoku jest najdłuższą nazwą miasta na świecie – wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa:
กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

„Miasto aniołów, wielkie miasto rezydencja świętego klejnotu Indry [Szmaragdowego Buddy], niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.”

Bogusław Kołodziejczyk