Argentyna:

1. Wodospady Iguazu składają się z 275 kaskad , a najwyższą jest Garganta del Diablo, która ma  wysokość 82 metry – jest dwa razy wyższa od Niagary !

2. W Misiones osiedlało się wielu polskich imigrantów i jedną z polskich osad jest osada Wanda, której nadano nazwę od imienia córki marszałka Piłsudskiego Wandy.

3. Narodowym napojem Argentyny jest yerba mate, ale to pierwsi Indianie Guarani zaczęli pić yerba mate.  Oni też pierwsi zaczęli używać stewii,   rośliny o bardzo dużej zawartości związków słodzących – bardzo małej zawartości  kalorii, która obniża  ciśnienie krwi i ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Kolumbia:

1. Ok. 10 % dochodu Kolumbii pochodzi z produkcji narkotyków. Szacuje się, że rynek narkotykowy warty jest 10 miliardów dolarów.

2. Kolumbijska gospodarka napędzana jest przez produkcję szmaragdów, ok. 60 % światowych zasobów szmaragdów znajduje się w Kolumbii.

3. Z Kolumbii pochodzi znana na całym świecie piosenkarka Shakira.

4. W mieście Barranquilla odbywa się drugi największy po brazylijskim Rio de Janeiro karnawał na świecie.

Kuba:

1. Konferencja Hawańska mafii w 1946 roku w hotelu „Nacional”  Ala Capone z udziałem najważniejszych bossów amerykańskiego świata przestępczego tzw. Syndykatu. Na konferencji obecny był Frank Sinatra.

2. 638 zamachów na Fidela Castro , które organizowało CIA przez pół wieku. Tyle doliczył się szef ochrony Castro, Fabian Escalante: 38 za Eisenhowera, 42 za Johna F. Kennedy’ego, 72 za Lyndona Johnsona, 184 za Richarda Nixona, 64 za Cartera, 197 za Regana, 16 za George’a Busha  i 21 za Billa Clintona. Fidela zawsze otaczało 10 ochraniarzy, z czego dwóch miało taką samą grupę krwi co El Comandante.

3. Che Guevara właśc. Ernesto Rafael Guevara de la Serna,  ur. się w Argentynie, został przywódcą i bohaterem rewolucji kubańskiej, propagował idee rewolucji z ideami socjalizmu na całym świecie. W 1965 r. odwiedził wiele krajów Afryki i Azji. Był przyjęty entuzjastycznie w Moskwie. Stał się światowym liderem. Che walczył czynnie w Kongo i w Boliwii, gdzie został schwytany i zabity. Wcześniej 40-to godzinna kłótnia z Fidelem. Jako Minister Przemysłu propagował hasło „więcej pracy za idee” i sam dawał przykład Kubańczykom pracując ochotniczo jak zwykły robotnik. Przeszedł do historii jako idol zrewoltowanej młodzieży i ikona XX wieku.

4. Zatoka Świń – nieudana inwazja kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu amerykańskich najemników w 1961 roku.

Ziemia Ognista:

1. „Selma Expeditions”  – wyprawa jachtem  polskiej załogi, która pierwsza dopłynęła na żaglach do końca Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa – Antarktyda. Ekspedycja wyruszyła z Ushuaia w kwietniu 2014 roku. Żeglarski biegun południowy  zdobyty przez Polaków w lutym 2015 roku !

2. Przylądek Horn to strefa bardzo silnych wiatrów, sztormów i gwałtownych zmian pogodowych. Tu spotykają się dwa oceany : Atlantyk i Pacyfik. Tu przepływa Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy. Rejon bardzo niebezpieczny do żeglowania. Między Antarktydą, a Przylądkiem Horn – Cieśnina Drake’a.

Close Menu